Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld (583) med sidetryk, forkapsel dekoreret med den kejserlige dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af guld signeret Pavel Bure nr. 84834. Graveret 4/12–1903. Samt kæde af 14 kt. guld. Vægt i alt 106 gr. Kasse diam. 50 mm. Æske medfølger. (2)
Proveniens: Uret er en gave til den nuværende ejers farfar, politiassistent Maximillian Tvermoes (1867–1944) Østerbro, København. Uret blev efter sigende givet for at stille et vagthold ved besøg af den kejserlige yacht 4. december 1903. Vagtholdet kom formentlig fra Nordre Frihavngades Politistation.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
16 bud