2421/​263

Et par kinesiske kander samt et par skåle af porcelæn, dekorerede i jernrød glasur, kanderne med blomster i emaljefarver. 19.-20. årh. Kander H. 14. Skåle H. 7. Diam. 19. (4)

Skåle med mindre brændingsrevner langs kanterne, den ene med brændingsrevne under bunden. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK