Japansk Amida buddha af udskåret og forgyldt træ, siddende på lotustrone, understøttet af sekssidet base med lotusblade og hegn, bagside med aftagelig mandorla. Edo-Meiji, 19. årh. H. 55 cm.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015