To danske strøbøsser af sølv, heraf den ene barok, bund punslet med ejerinitialerne MADM samt graveret med vægtangivelse V: 13L 3 1/2 q. Mester Peter Normand, Randers 1747–1761. Samt rokoko strøbøsse, sider med kartoucher punslet med ejerinitialerne CRB HSHB, MSB JHL 1788 samt senere ejerinitialer, bund punslet med vægtangivelse Vog 17 Lod 1 1/2 qt. Mester Jørgen Friis, Randers 1774–1790. Vægt 451 gr. H. 18,5 og 20 cm. (2)
Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 9. maj 2013