1319/​1574

To danske strøbøsser af sølv, heraf den ene barok, bund punslet med ejerinitialerne MADM samt graveret med vægtangivelse V: 13L 3 1/2 q. Mester Peter Normand, Randers 1747–1761. Samt rokoko strøbøsse, sider med kartoucher punslet med ejerinitialerne CRB HSHB, MSB JHL 1788 samt senere ejerinitialer, bund punslet med vægtangivelse Vog 17 Lod 1 1/2 qt. Mester Jørgen Friis, Randers 1774–1790. Vægt 451 gr. H. 18,5 og 20 cm. (2)

Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 9. maj 2013

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK