1644/801
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Pendel med skærme af børstet aluminium. Model P. 376. Udført og mærket hos Nordisk Solar Compagni. Diam. 48.
Litteratur: “Dansk Kusthåndværk”, nr. 5–6, 1965–66.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag