Elias Meyer (f. København 1763, d. sst. 1809)
“Esplanaden med Søkadet Akademiet” og “Kirsebærgangen ved Vesterport”. Ca. 1800. Usignerede. Gouache og olie på lærred. Hver 53×73. Empirerammer. (2).
Samtidig etiket på bagsiden med oplysninger om kunstner og lokalitet. Huset eksisterer den dag i dag på adressen Bredgade 76, hvor den gamle Café Petersborg har til huse i kælderen.
Litteratur: “København. Før og nu - og aldrig”, 1990, bind 9, s. 45 gengiver en radering efter maleriet “Kirsebærgangen ved Vesterport”, dateret 1801. Lige uden for Vesterport lå Kirsebærgangen, der løb langs ydersiden af volden, i øvrigt et populært mål for en promenade, som her. Kongens Mølle på Schacks Bastion ses i baggrunden.
Lige uden for Vesterport lå Kirsebærgangen, der løb langs ydersiden af volden, i øvrigt et populært mål for en promenade, som her. Kongens Mølle på Schacks Bastion ses i baggrunden.
Proveniens: Vekseler Carl Otto Henriques, Esplanaden 7. K.
Malerier, 24. november 2015