Paul Sormani (f. Venedig 1817, d. Paris 1877)
Cylinder bureau af mahogni med beslag af forgyldt bronze, øverst med gennembrudt gallerikant og tre skuffer med mekanisk lås, cylinder klap bag hvilken skuffer og skriveplade med sort læder, front med tre skuffer med mekanisk lås, let cabriole ben. Plaquette sign. Paul Sormani, r. Charlot, Paris. Louis XV stil, 19. årh.s slutning. H. 118. B. 126. D. 78.
Paul Sormani, blev født i Venedig og flyttede som udlært møbelsnedker til Paris, hvor han åbnede sin første forretning i 1847. Senere udvidede han og flyttede til Rue Charlot i 1867. Napoleon III's hustru, kejserinde Eugenie havde stor forkærlighed for pragtmøbler i Louis XV og Louis XVI stil. Hun indrettede sine hjem med både originale og opsigtsvækkende reproduktioner i disse stilarter. Sormani var en møblesnedker der kunne efterleve kejserindens høje kvalitetskrav.
Proveniens: Hans Henning Schrøder f. 1892, Generalkonsul i Leningrad 1930.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017