1640/676
Anker Hoffmann (f. Holte 1904, d. Lyngby 1985)
Portrætbuste. Sign. Anker Hoffmann 1959. Skulptur af patineret bronze monteret på base af træ. H. 42.
Almindelig patina. herunder nogle ridser og mærker. Træbase med afslag samt fugtpletter.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
14 bud