1401/1547
Engelsk lommeur med spindelgang i kasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal, værk signeret Moseley & Co. Derby no. 1068, forkapsel nummereret 93536, bagkapsel mærket med sølvmærker for London 1863. Vægt ialt 103 gr. Kassediam. 52 mm.
Uret går, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Forkapsel ødelagt ved hængsel.
Varia, 2. januar 2014
Vurdering
Hammerslag