849/​237

Kejserinde Dagmars danske rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne skuffer, forgyldt base med kaneben. 18. årh.s. midte. Restaureret og ornamenter tilført 19. årh.s. slutning. H. 96. B. 77. D. 48. (2).

Nøgle medfølger med etiket og tekst: “Tante Minnys Kommode”. Minny var Dagmars kaldenavn i den danske kongefamilie.

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret. Nøgle medfølger. To låse fungerer ikke.

Russisk auktion, varia, møbler, 11. juni 2014

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK