Bruun Rasmussen Kunstauktioner
Millionhammerslag og museumskøb
› Forsiden › Tanzanit
| › Opret ny kunde   › Log ind |  

Tanzanit

Denne tanzanit- og brillantring, prydet med den sjældent forekomne tanzanit af dyb blå farve med et lilla strejf, 9.70 ct., udbydes på Bruun Rasmussens jubilæumsauktion den 1. december.

 

Tanzaniten er en meget speciel og helt unik ædelsten. Dens forekomst er udelukkende at finde i Tanzania, Afrika. Tanzaniten blev første gang fundet af Masaierne i 1967. Tanzaniten er specielt kendt i forbindelse med den verdensberømte juveler Tiffany, der døbte stenen Tanzanite. Den dybe blå farve, med et lille strejf af lilla, er den fineste variant.

Vurdering DKK 12.000-15.000.

Van Cleef & Arpels

Brillantbroche af Van Cleef & Arpels.

Denne attraktive brillantbroche, udført af den verdenskendte  juveler Van Cleef & Arpels, er en gave skænket af Mærsk McKinney Møller ved dåben af TT KIRSTEN på Odense stålskibsværft i 1975.

Smykker af Van Cleef & Arpels er meget sjældent udbudt på auktioner i Danmark. Dette “efterårsblad” er prydet med brillanter på ialt 5.00 ct.

Vurdering DKK 50.000.

 

Yderligere information kan fås ved henvendelse til:

Kirstine Lind: +45 3343 6971 · k.lind@bruun-rasmussen.dk

Heidi S. Jensen: +45 3343 6840 ·

h.s.jensen@bruun-rasmussen.dk

 

Auktion 750, katalognr. 505 og 527

‹ Tilbage

› Bredgade  
Bredgade 33
DK-1260 København K
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› bredgade@bruun-rasmussen.dk  
› Havnen  
Sundkrogsgade 30
DK-2150 Nordhavn
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› havnen@bruun-rasmussen.dk  
› Baltikavej  
Baltikavej 10
DK-2150 Nordhavn
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› baltikavej@bruun-rasmussen.dk  
› Aarhus  
Søren Frichs Vej 34D
DK-8230 Åbyhøj
Tel. +45 88 18 11 00
Fax +45 88 18 11 12
› aarhus@bruun-rasmussen.dk  
Fortrolighedspolitik Om Bruun Rasmussen Kontakt os Nyhedsbrev Mobilvisning