David Risley (f. 1972)
Uden titel, 2023. Sign. David Risley på bagsiden. Akvarel på gips monteret på plade. 20×20. Uindrammet.
Den engelske kunstner David Risley (født 1972) bor og arbejder i København, Danmark. Han har en BA i Fine Arts fra Bath School of Art. Som stiftende ejer af David Risley Gallery drev han galleriet i 20 år, med 10 år i London og 10 år i København. I øjeblikket dedikerer han sig på fuld tid til sit kunstnerskab, mens han lejlighedsvis engagerer sig i at skrive, kuratere og undervise inden for kunstfeltet. Han har for nyligt samarbejdet med Stine Goya og har soloudstillinger planlagt i Edinburgh og NYC.
Mindre afskalninger i kanterne. Herudover original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024