To dele Canton emalje, bestående af tekande på tripod stand, dekoreret i farver med figurscenerier i kartoucher samt stiliseret bladværk, låg med lotus design; svungen hank med fletværk, 18. årh. H. ekskl. hank 13 cm. Stand med fødder i form af musling af forgyldt metal H. 8 cm. Derudover en tedåse, rektangulær form med afrundede sider og hjørner. H. 8 cm L. 9 cm B. 7 cm. (2)
Alders- og brugsrelaterede spor og mærker. Afslag langs kanter, større afslag på tekandens låg. Reparation på tedåsens top. Nogle hårkrakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. maj 2024
10 bud