906/​34

Oscar Björck (f. Stockholm 1860, d. sst. 1929)

Købt af Musée d’Orsay i marts 2022.

I barneværelset. 1889. Sign. Oscar Björck. Olie på lærred. 120×147.

Udstillet: Hamborg, Lübeck og Berlin: “Svenska Konstutställningen”,1926 nr. 70.

Pariserutställningen, 1929 udstillet i sal C med titlen: Les enfants J (eunes).

Skagens Museum og Den Hirschsprungske samling, “Englens Kys. Syge piger i nordisk kunst”, henholdsvis 8. maj-5. september 2021 og 22. september-9. januar 2022, afb. s. 52 i udstillingskataloget. De sunde og raske børn med røde æblekinder er anbragt i hjemmets trygge rammer blandt deres legetøj. En kontrast til udstillingens syge børn.

Litteratur: Tor Hedberg, “Oscar Björck”, 1930 afbildet og omtalt. Om maleriet skriver forfatteren: “ Samma år målade han ”I barnkammaren“ en förtjusande genrebild med lekande barn, i vilken barnalynnet tolkas lika älskvärt och med kännande som i de tidigare småskolebilderna från Skagen och där han fångat barnets nyckfulla och graciösa ställninger och rörelsemotiv med en snabb säkerhet som tävler med Zorns i eet par af dennes barnbilder från de första Parisåren. Det finns i denna tavla en rent oskyldig glädje över at få studera, avbilda fuldkomna allt i rummet, stoffer och barnakinder, som säg? hvad man vill, är ett af de eviga incitamenten til konsentration”?

Proveniens: Ingrid Nylin f. Björck, kunstnerens datter (1930). Øversteløjtnant A. Janse. Elfvik, Lidingö, Stockholm. Privatsamling i London.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK