2418/​955

Yngve Ekström (f. Hagafors 1913, d. 1988)

“Lamino”. Taburet af eg, sæde betrukket med sort skind. Udført hos Swedese. Udgået og mærket hos Illums Bolighus.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og enkelte afslag. Skind med krakeleringer, rifter og afslag.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag