1249/​8548

Nicholas Guriyasnov, m. fl., 19.-20. årh.s begyndelse

To russiske suppeskeer af sølv. Nicholas Guriyasnov, guardein Victor Savinkov 1865, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 160 gr. L. 22,5.

Russisk bælte af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyrillisk mesterstempel JaS. Ca. 1900. Vægt ca. 168 gr. L. 72.

Portræt af en russisk hofdame ved Det Kejserlige Russiske Hof. Sign. og dateret 1908. Fotografi monteret på papir. Bladstørrelse 14,5×8. (3).

Minimal aldersslitage.

Russisk tema, 3. december 2012

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK