Dansk maler, 18. årh.
Portræt af C. A. Copmann med paryk og iklædt brun jakke og sort vest, stående foran en bogreol. Usigneret. Betegnet på forsiden: “Sÿmb:Phil: 3 Cap: 20 vers Vor borgerskab er i himmelen -”... samt på bagsiden: “C. A. Copmann. Fünf Aprilis 1759 Anno Ætatis 29 ...”. Olie på lærred. 70×54.
Citatet på billedets forside stammer fra Paulus' brev til Filipperne (kap. 3, vers 20): “Det borgersamfund, vi tilhører, er jo i Himlene, og derfra venter vi også Herren Jesus Kristus som frelser.”
Proveniens: ABR auktion 358, nr. 275 og ABR auktion 754, nr. 1231.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Lærredet er forstærket langs kanten.
Ældre malerier og møbler, 20. februar 2017