Tre romerske glasvaser bestående af en kande i klart iridiseret glas, med rund krop, høj trompethals og hank, en flakon af mørk iridiseret glas, støbt med svejfet korpus og skrå relief dekoration, en langhalset flaske af brunt klart svagt iridiseret glas, med svejftet bånd på overgang fra krop til hals. 2.-4. årh. H. 17,5–20 cm. (3)
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte afslag og revner, alle iridiserede.
Kierkegaard og antikviteter, 18. september 2013