Rokoko vitrneskab af bemalet egetræ, beslag og greb af messing, profileret og buet top, udskåret med musling og årstal 1785, skrå sider og front med glas, herunder to skuffer og to døre, rigt udskåret med ornamentik og ejerinitialer. Schleswig Holsten, 18. årh.s anden halvdel. H. 215. B. 156. D. 50.
Proveniens: Serridslevgård, Horsens. Litteratur: 'En jysk herregård', af Ellen Andersen. Nationalmuseet, 1983. Afbildet s. 20.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Ældre malerier og møbler, 13. oktober 2014