857/​818

Carl Larsson (f. Stockholm 1853, d. Falun 1919)

“Ingrid och röda Liljan”. Sign. monogram 1908. Akvarel på papir. 70×50.

Litteratur: Ulwa Neergaards fortegnelse over Carl Larssons malerier nr. 1284. Litteratur: Carl Larsson, “Andras barn”. 32 målninger med text af Carl Larsson“, 1913, portrættet af Ingrid er gengivet på en af de unummerede plancher med titlen ”Ingrid E". Litteratur: Ulwa Neergaard, “Carl Larsson-Signeret med pensel og penna”, 1999, I. del afb. i farver s. 418. Udstillet: Dresden 1909, i følge Ulwa Neergaard. Udstillet: “Exhibition of the work of modern Swedish artists at Public Art Galleries in Brighton”, Brighton, april-juli 1911 nr. 110. Udstillet: Helsingfors 1913 nr. 15. Udstillet: “Carl Larsson. Det gode liv”, Ordrupgaard, 2014, udenfor for katalog.

Den lille pige Ingrid var datter af familien Carl Larssons hushjælp Augusta Eriksson, som stod familien nær. Den lille pige står i forgemaket eller salonen på Larssongården “Lilla Hyttnäs” i Sundborn. Rummet var familiens favoritrum, hvor man opholdt sig til daglig og hvor Carl Larsson sad og arbejdede. Han kaldte rummet for “lättjans tempel”, dovenskabets eller afslapningens tempel.

Ingrid står i bare tæer i sin lyse sommerkjole og med en fiks hat med blå bånd på hovedet. Hun står ved et af de typisk svenske gustavianske møbler og lidt spøgefyldt er der placeret en krebs.

For condition report please contact department.

Moderne malerier og skulpturer, 9. juni 2015

Vur­dering

800.000 DKK

Hammerslag