869/990
Erik Ortvad (f. Frederiksberg 1917, d. Kvänjarp, Sverige 2008, )
Komposition, Helsjön. Sign. på bagsiden Ortvad 1945. Olie på lærred. 78×94.
Udstillet: “Erik Ortvad”, udstilling i K.F.U.Ms bygning., København 27.-29. oktober 1947, kat. nr. 7.
Cobra, 6. december 2016
Vurdering
Hammerslag