1311/700
Italiensk design
Fritstående to-pers. sofa med svungent stel af røgfarvet plexiglas. Gennembrudt ryg med samlinger af sortlakeret metal. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med patineret brunt farvet skind. L. 138.
Plexiglas med ridser og mærker, samlinger med afslag i sort lakering. Skind med brugsslitage, ridser og mærker samt overfladekrakkeleringer på sæde samt yderste del af armlæn. Porøst skum i sæde.
Moderne kunst og design, 12. marts 2013
Vurdering
Hammerslag
23 bud