865/​288

Arnold Lakhovsky (f. Tjernobyl 1880, d. New York 1937)

Parti fra Skt. Petersborg ved Anitjkov Paladset og Anitjkov Broen med udsigt til Nevski Prospekt. Sign. Arnold Lakhovsky 1920 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 82×67.

Proveniens: Sælgers farfar og farmor, forretningsmand Hermann Theodor Heine (1894–1936) og hustru, operasangerinde Olga Louise Heine, f. Sørensen (1896–1961). Hermann Heines forældre, der begge var tyskere, indvandrede til Rusland i det 19. årh.s sidste fjerdedel, og han blev født i Batumi ved Sortehavet (Georgien). Olga Sørensens forældre, hvoraf faderen var tysker og moderen dansker, indvandrede også til Rusland i det 19. årh.s sidste fjerdedel, og hun blev født i Krasnodar (Kaukasus). I forbindelse med den russiske revolution og efterfølgende borgerkrig flygtede Hermann og Olga uafhængigt af hinanden til Danmark, hvor de mødtes på et pensionat i København. De flyttede efterfølgende til Berlin og blev gift, og flyttede efterfølgende tilbage til København i 1933. Deres efterslægt indtil i dag.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK