Stele af skifer skåret i relief med Vishnu stående i samapada med gadha, cakra og konkylie. Kronet og iklædt en dhoti dekoreret med smykker og behængt med blomsterranker, flankeret af Sarasvati og Lakshmi med svævende avartars og design omkring ham. Indien, Pala periode, 12. årh. H. 109 cm. eksklusiv senere stand af træ.
Provenance: Bought by owner's parents in Bombay.
Amendment: Director Ole Pontoppidan 1926–2015 was stationed in India for Larsen & Toubro, from 1952–64. The figure was bought in that period. The two pictures was taken in 1952 and 1956.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015