1516/1560
Kinesisk firsidet skål af porcelæn, dekoreret i farver med blomster, frugter og sommerfugle. Med stand. Jiaqings mærke. Kina, tidlig 20. årh. H. 6,5 cm. L. 12,5 cm.
NB Rettelse stand: Bund indridset med nummer. Enkelte minimale glasurafslag. 15–04-2015
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bund indridset med nummer. Brændingsfejl. Enkelte minimale glasurafslag.
Varia, 16. april 2015
Vurdering
Hammerslag