1516/​1560

Kinesisk firsidet skål af porcelæn, dekoreret i farver med blomster, frugter og sommerfugle. Med stand. Jiaqings mærke. Kina, tidlig 20. årh. H. 6,5 cm. L. 12,5 cm.

NB Rettelse stand: Bund indridset med nummer. Enkelte minimale glasurafslag. 15–04-2015

Fremstår med alders- og brugsslitage. Bund indridset med nummer. Brændingsfejl. Enkelte minimale glasurafslag.

Varia, 16. april 2015

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK