1436/291
Klædeskab af åremalet fyrretræ. Ca. 1900. Tidligere på Sorgenfri Slot. H. 197. B. 105. D. 56.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Liste øverst flækket (se foto). Dørens miderpanel løsnet. Desuden almindelig brugsslitage. Nøgle medfølger; denne fungerer imidlertid kun til døren, ikke til skuffen.
Ældre malerier og møbler, 1. september 2014
Vurdering
Hammerslag