Bo Kristiansen (f. Göteborg 1944, d. København 1991)
Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med indridsede skrifttegn. Dekoreret med glasurer i gule, orange, rosa, blå og grønne nuancer. Usign. Unik. H. 12. Diam. 19.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Inderrand med nogle afslag samt lågets yderste kant med et mindre afslag.
Moderne kunst og design, 10. juni 2014
13 bud