2419/947
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
To lænestole med stel af eg, betrukket med lys grå uld. Model ML 91. Udført hos Mikael Laursen. 1960'erne. (2)
Litteratur: Illum Wikkelsø produktkatalog.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse gjorder. Porøs skum.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag