1348/1531
Røgelseskar af udskåret mosgrøn jade, tripod, lågknop i form af Fo-hund, hanke i form af dragehoved, den ene med ring. 19. årh. H. 15,5 cm. På stand af træ.
en ring mangler
Varia, 28. november 2013
Vurdering
Hammerslag