1245/1030
Art decó diamant- og safirring af hvidguld, prydet med brillantsleben diamant med gammel slibning på ca. 0.22 ct. omkranset af fire facetslebne blå safirer og talrige større og mindre brillantslebne diamanter med gammel slibning. Str. 54. Ca. 1920.
Fremstår med større alders- og brugsslitage. En sten mangler, stenen medfølger.
Smykker, 7. november 2012
Vurdering
Hammerslag
36 bud