861/​38

“En Fregat ”Nymfen“ sejlende”. 1832. Usigneret. Olie på lærred. 62×86.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 464.

Eckersberg skriver i sin dagbog 17. september 1832: “Arbeitet med Søestykket med Fregatten”.

Proveniens: Gammel etiket bevaret med følgende oplysninger: Kiöbt paa auktion efter Hertzog (?) tilhörer Th. Ste(mann?). Manufakturhandler V. Ratzeburg. Bruun Rasmussen auktion 128, 1961 nr. 1 afb. s. 11.

Efter hjemkomsten fra den langvarige udlandsrejse til Paris og Rom optog portrætbestillingerne ham primært de første år; men i 1820erne begyndte Eckersberg at fatte interesse for marinemaleriet, og gennem årene udviklede han sig til at blive Danmarks marinemaler par excellence. Motiverne var ikke vanskelige at finde i et land, der er omgivet af vand. Havet og sejlskibene fascinerede ham. Han lod det ikke være ved det. Det var ham magtpåliggende at udføre sine malerier i overensstemmelse med virkeligheden, derfor blev vejrforholdenes indvirken på skibenes sejlsætning nøje observeret og skyerne placeret rigtigt på himlen. Han satte sig grundigt ind i vejrliget, og førte dagbog over vejr og vindforhold gennem hele livet. Han orienterede sig om, hvorledes et skib skulle manøvreres under forskellige vindforhold og studerede skibets tekniske detaljer. Af H. C. Ørsted lånte han en bog med tegninger af skibes forskellige maskindele. Nærværende maleri er et strålende eksempel på Eckersbergs nationale og internationale format.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK