1413/69
F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
“König See. Tyrol”. Usigneret. Betegnet på blændrammen F. C. Kiærschou. Olie på lærred. 61×88.
Proveniens: Aggersvold, Jyderup.
Behov for let overfladerensning. Minimale retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 24. marts 2014
Vurdering
Hammerslag