1650/1617
Lommeur af 18 kt. guld, værk med spindelgang og repetition, hvidemaljeret urskive. 19. årh. Vægt ca. 120 g. Diam. ca. 4,9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Værket går ikke.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag