1403/​64

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

En gård fra det indre København. Usigneret. Betegnet på blændrammen Philipsen 1873. Olie på lærred monteret på lærred. 31×40.

Samme københavnske gård blot set fra en anden vinkel kendes fra et andet maleri af Theodor Philipsen fra 1866 (Vibeke Skovs fortegnelse over Th. Philipsens malerier nr. 18).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 73, 1956 nr. 140.

Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

14 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK