Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
En gård fra det indre København. Usigneret. Betegnet på blændrammen Philipsen 1873. Olie på lærred monteret på lærred. 31×40.
Samme københavnske gård blot set fra en anden vinkel kendes fra et andet maleri af Theodor Philipsen fra 1866 (Vibeke Skovs fortegnelse over Th. Philipsens malerier nr. 18).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 73, 1956 nr. 140.
Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014
14 bud