1435/894
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et par overpolstrede lænestole med ben af mørkbejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grønt uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)
Fremstår med brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Ene stol mangler fem knapper.
Moderne kunst og design, 26. august 2014
Vurdering
Hammerslag
19 bud