1342/​1573

To lommeure af sølv med bemalede skiver, romertal og små sekunder, det ene malet med sejlskib, rillet kasse, værk nummereret 322714, kapsler nummerede 515852 og med engelske sølvmærker, støvkapsel tillige mærket Dennison watch case Co Ltd. Det andet malet med fisker ved flod, ydre kapsel mærket Rolex, 7 world's records, gold medal Geneva - Suisse, kapsler nummererede 50089, værk mærket Rolex Lever, three3ADJ. 20. årh.s første halvdel. Vægt ialt 94 gr. og 70. Kassediam. ca. 50 mm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Det ene ur med sejlskib virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Ur med fisker har længere dedikation på støvkapsel. Begge med hårrevner på skive.

Varia, 17. oktober 2013

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK