1512/710
Harbo Sølvsten (d. 1980)
Valdemar Foersom Hegndal (f. Randers 1916)
Et par sølvtøjsskabe af mahogni. Front med udskårede låger af Valdemar Foersom Hegndahl, invendig med hylder af bøg, nøglehuller og beslag af messing. H. 76. B. 115. D. 33. (2)
Enkelte ridser og mærker. Begge skabe med mindre stødmærker på sider. Ene skab med enkelt reparation øverst på ene låge og kant.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
Vurdering
Hammerslag