1518/​684

Ole Wanscher, antageligt (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Sæt på tre armstole med stel af nøddetræ. Sæde samt ryg betrukket med brunt farvet skind beslået med messingsøm. Udført mærket og stemplet hos Fritz Hansen på bestilling, 1942. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter.

Moderne kunst og design, 28. april 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.000 DKK