1436/1541
Skrivetøj af fajance, kasseformet, dekoreret i underglasur mangan, side med hus i landskab, front med ranker. 18. årh. L. 16 cm. B. 11 cm. H. 7,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår enkelte afslag og revner. Blækhuset komplet repareret, strøbøsse let retoucheret.
Varia, 4. september 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud