Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågkrukke af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Udført 1948. Forsynet med låg af patineret og delvis forgyldt bronze. Stemplet KA for Knud Andersen, Kgl. P. Unik. H. 20,5.
Nordisk design, 26. september 2013