1503/​776

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Armstol med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med brunt farvet skind, kedder af lyst skind. Model BO 72. Udført hos Bovirke.

Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition, Japan 1990, s. 137. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 12 1951.

Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser og mærker. Samlinger med limrester. Mindre krakkeleringer på front af armlæn. Mindre malingstænk/-mærker. Samling af skind på buet underside af rygstykke med synlige hæfteklammer.

Moderne kunst og design, 13. januar 2015

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

18 bud

12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK