Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Armstol med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med brunt farvet skind, kedder af lyst skind. Model BO 72. Udført hos Bovirke.
Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition, Japan 1990, s. 137. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 12 1951.
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser og mærker. Samlinger med limrester. Mindre krakkeleringer på front af armlæn. Mindre malingstænk/-mærker. Samling af skind på buet underside af rygstykke med synlige hæfteklammer.
Moderne kunst og design, 13. januar 2015
18 bud