1632/​536

Kay Fisker, tilskrevet (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)

Et sæt på fire armstole med stel af bøg, sæde og ryg betrukket med sort patineret skind. Udført 1940'erne. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og stødmærker. Skind med få ridser og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 9. august 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag