1622/​876

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Lampefod af bruneret messing med afbryderhus af bakelit samt PH-2 fatning af bruneret messing. Stemplet PH-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40erne. H. 14–34. (2)

Uoriginal fatning og trykafbryder på lampefod. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 31. maj 2016

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK