1410/785
Svend Skipper
Øreklapstol betrukket med rødblomstret velour, ben og armlæn af teak. Model 91. Udført hos Skippers Møbler, Durup.
Litteratur: Mobilia 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Senere betræk med lettere slitage, brud på møbelsnore ved armlæn.
Moderne kunst og design, 4. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud