849/​257

George III lygteur af mahogni, skive af messing med gennembrudte hjørne ornamenter, værk med strike-silent og datoviser. Sign. John Vidion, Faversham (1774–1801). England, 18. årh.s slutning. H. 45. B. 28. D. 18.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Russisk auktion, varia, møbler, 11. juni 2014

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK