1342/579
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Nøddeknækker af udskåret træ i form af Th. Staunings hoved. Formgivet 1922. L. 22.
Alders- og brugspatina herunder overfladeridser, mærker og mindre afslag. Ene “øje” mangler.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag