1404/​1502

“Louise”. Bestik af hammerslået sølv, Cohr, bestående af 10 spiseskeer, 12 middagsgafler, 8 frokostgafler og 11 dessertskeer. Samt en samling bestik af sølv i diverse mønstre bestående af 8 skeer, 8 gafler, 4 kaffeskeer, fiskeserveringsgaffel, sauceske, serveringsspade, 5 større og mindre servingsskeer, sukkertang samt et sæt på 7 mokkaskeer af forgyldt sterlingsølv og emalje. Samlet vægt ca. 3279 gr. Desuden 12 “Louise” middags- og 12 “Louise” frokostknive samt lagkagekniv, serveringsspade og tre diverse knive med skafter af sølv, brevkniv og druesaks af sølvplet og 3 mokkaskeer af forgyldt metal. (111)

Enkelte dele graveret. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Varia, 23. januar 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK