1704/1578
Stort kaminur af bronceret zink, urhus med siddende vinbonde, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 70. B. 47. D. 22.
En viser mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Skive slidt. Pendul medfølger.
Varia, 26. januar 2017
Vurdering
Hammerslag